top of page

Çocuklarımıza  bir  dost  edinmeli  miyiz ? 

Belki   hayvanları   en çok  seven   Çocuklar  oluyor.  Çocuklar   kendilerinden   küçük   varlıklara karşı   doğuştan   gelen  içgüdüsel   bir   duygu   ile   yaklaşırlar.   Ayrı  bir   merhamet  ve  şefkatle yaklaşırlar.  Peki   çocukları   bu   sevgiden   mahrum   bırakmak   doğru mu ?

Evcil hayvan besleyen Çocuklar ;

*Harika ve sadık bir oyun arkadaşına sahip olurlar.

*Besledikleri   arkadaşının   bakımı, yemek   ve suyunu   kontrol   edip temizliğiyle   ilgilenerek sorumluluk   sahibi   olmayı öğrenirler. 

*Onlara   gerekli sevgiyi  ve   bakımı   verirken hayatlarını   da   belli   bir ritm   içinde   düzene koymuş   olurlar.

*Tüm   canlılara   karşı duyarlı   olmayı öğrenirler.Yaşıtlarına   göre   çok   daha   kolay   sosyalleşirler.

*Karşılıksız   sevmeyi   öğrenirler.

*Paylaşmayı   öğrenirler.

*Dostluğu   ve   yardım   etmeyi   öğrenirler.

*Psikolojik   olarak   daha   güçlü   bireyler   olarak   yetişirler.

*Kendi   kendilerine   doğruyu   bulma   konusunda   daha   yetenekli   olurlar.

*Spor, hobi  ve  değişik   etkinliklerle   ilgili   aktivitelere   daha   fazla   iştirak   ederler.

*Empati   kurma   ve   sosyal   uyum   sağlama   açısından   daha   başarılı   olurlar.

*Hayatlarının   ilk   yıllarında   evcil   hayvanla   birlikte   yaşadıklarında   hayatlarının   kalan   kısmında   alerjik   rinit   ve   astım   olma   frekansları   azalmaktadır.

*Otizm   problemi   olan   çocuklarda   evcil   hayvanlarla   yapılan   rehabilitasyonlar   otistik   davranışların   azalmasını   sağlar.

*Evcil   hayvanlar   aile   içi   ilişkilerde   tansiyonu   azaltma   uzmanıdırlar.  İki   kişi   tartışırken   bunu engellemek   ve   sizi   sakinleştirmek   için   köpeğiniz   aranıza   girer.

*Ayrıca   yetişkinler   için  de   evcil   hayvan   sahibi   olmak;   stresten   korunma   ve   stres   tedavisinde,   kalp, yüksek   tansiyon   ve   alzheimer   hastalıklarına   olumlu etkileri   vardır   ve  bilimsel çalışmalar  ile desteklenmektedir.

bottom of page